علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 ۱۰ ايده برای تغيير جهان - قسمت دوم
۱۰ ايده برای تغيير جهان - قسمت دوم
نشریه‌ی Scientific American اخيرا ۱۰ ايده برای تغيير جهان را منتشر کرد.
مطلب قبلي: ۱۰ ايده برای تغيير جهان (قسمت اول)   مطلب بعدی: راديوايزوتوپ، راهكاري براي سرطان

 

 
نشریه Scientific American اخيرا ۱۰ ايده برتر درباره تغيير جهان را منتشر کرد. اين مجله چگونه مي‌تواند تغيير جهاني را تعريف کند؟ در کل، اگر بشر اين توان را داشت که با يک وردِ جادوگري، فقر را از گيتي ريشه کن کند، اين خود يک تغيير بزرگ در جهان به حساب مي‌آمد.

نگاهي به ايده هاي جديد تغيير دهنده جهان:

 

۶. يک شاخص ماندگاري براي محصولات
اثرات زيست‌محيطي يک بطري مواد شوينده لباس را چگونه با اثرات زيست‌محيطي يک صفحه LCD مقايسه مي کنيد؟ کنسرسیوم توسعه پایدار، گروهي تشکيل شده از ۱۰ دانشگاه، ۸۰ شرکت غيرانتفاعي و بين‌المللي از جمله Walmart و Coca-Cola، شاخصي تعريف کرده‌اند که شامل تمام مراحل زنجيره توليد است. اين گروه اظهار کرده‌اند که از اين شاخص جهت ارزيابي ۱۰۰ محصول اوليه شرکت‌هايشان استفاده خواهد کرد. در حال حاضر، يک سيستم رتبه‌بندي مشابه به‌نام Good Guide وجود دارد که بر اساس اطلاعات عمومي پايه‌گذاري شده است. ولي اين سيستم جديد بر اساس انتشار گازهاي گلخانه‌اي، اتلاف انرژي، مصرف آب و ديگر فاکتورهاي حساس پايه‌گذاري شده است به‌طوريکه هر کدام از اين فاکتورها نقش مهمي در رتبه‌بندي محصولات دارند.
 
 

۷. استخراج واقعيت از تلفن هاي هوشمند
همان‌طور که به اشتراک‌گذاري داده‌هاي موجود در تلفن‌هاي همراه راهي است براي ورود به حريم شخصي افراد، در عين حال مي‌توانند جهت بالا بردن سطح اطلاعات استفاده‌کنندگان از اين داده‌ها استفاده نمود. به‌عنوان مثال سازمان‌هاي امدادرساني در هايتي (Haiti) با استفاده از موقعيت جغرافيايي افراد، که اين موقعيت توسط تلفن‌هاي همراهشان به اين مراکز امدادرساني فرستاده مي‌‌شود، مي‌‌توانند به آنها اطلاع دهند که آيا در معرض خطر وبا هستند يا نه. (رجوع شود به: با توجه به مطالعات انجام شده، ۲ راه جهت اطلاع‌رساني وبا پيدا شده است). همچنين اين تکنولوژي مي‌تواند به توسعه ترافيک داده‌هاي مورد انتقال و شبکه‌هاي برقي کمک به‌سزايي بکند.

 

                                   

 

۸. ايمپلنت‌هاي پزشکي بر روي قند بدن انسان
باطري‌هايي که جهت ايجاد ضربان قلب در بدن بيماران مبتلا به نارسايي قلب استفاده مي‌شوند با استفاده از عنصر ليتيوم کار مي‌کنند. اين به اين معناست که اين بيماران مي‌بايستي هر ۵ تا ۱۵ سال باتري قلب خود را طي يک عمل جراحي تعويض کنند. اما سلول هاي biofuel که از سلول‌هاي تشکيل‌دهنده گلوکز بدن حلزون هستند، مي‌توانند به‌زودي جايگزين خوبي براي اين باطري‌ها باشند، به‌طوريکه اين سلول‌ها بعد از تزريق به بدن انسان به گلوکزهاي بدن مي‌پيوندند.
 

 

۹. لباس الکترونيکي و منعطف

به‌زوديِ زود انسان قادر است که مدار هاي الکترونيک را همانند خالکوبي بر روي بدن قرار دهد و يا لباس‌هايي از جنس مدار الکترونيکي و سيم‌هاي حاوي امواج الکترونيکي بپوشد. در اين زمينه نرم‌افزاري وجود دارد که مي‌تواند اعضاي حياتي انسان را بررسي و مونيتور کرده و سپس اين اطلاعات را به صورت wireless منتقل کند. نرم افزار ديگري در اين زمينه که در ارتش آمريکا به کار مي رود بدين صورت کار مي کند که لباس‌ها و کوله‌پشتي‌هاي سربازان را با استفاده از سلول‌هاي خورشيدي مورد نظارت قرار مي دهد. (درباره مطلب به لينک سنسورهاي الکترونيکي به حساسي پوست انسان مراجعه کنيد)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۰. استفاده غیر نظامی از هواپیماهای بدون سرنشین

نياز به چشمان تيزبين و دوربين از فراز آسمان‌ها تنها براي مقاصد ارتشي و جنگي نيست. بر اساس گزارش Scientific American «علاقه‌مندان به کارهاي غيرنظامي نيز وارد عمل شدند و هواپيماهاي بدون سرنشين را جهت مصارف غير نظامي از جمله جمع آوري آلودگي ها، تحقيقات حفاري و عکاسي براي صنعت فيلم سازي و فروش املاک سفارشي سازي کرده اند." اين هواپيماها همچنين مي توانند براي تهيه گزارشات ترافيک شهري و يا تشخيص زمان آبياري گياهان مورد استفاده قرار گيرند. پيشرفت هاي نوين در تکنولوژي هواپيماهاي بدون سرنشين اين انقلاب را بر فراز آسمان ها امکان پذير کرده است. چيپ هاي گوشي هاي هوشمند اين امکان را به علاقمندان اين حرفه مي دهد که کنترل کننده
 
امواج راديويي گوشي‌هاي هوشمند را با هزينه‌اي کم به يک خلبان خودکار تبديل می‌کنند. سازمان FAA با شرکت‌هايي کار مي‌کند که با استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين از پرواز ديگر اشيا با خبر شده و مانع پرواز آنها شود، و در نهايت اين سازمان در حال تنظيم قوانيني است که در سال 2015 منتشر خواهد شد. مطلب مرتبط: به زودي: ربات هايي در آسمان که قادر به تعقيب شما خواهند بود.

 

نظرتان راجع به اين ليست ۱۰ ايده برتر چه بود؟ و کداميک از اين ايده ها شما را مشتاق به مطالعه بيشتر کرد؟

 

مطلب قبلي: ۱۰ ايده برای تغيير جهان (قسمت اول)   مطلب بعدی: راديوايزوتوپ، راهكاري براي سرطان
1391/12/13لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  6938
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  6938