علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 علوم زیست‌محیطی
علوم زیست‌محیطی
علوم زیست‌محیطی، یک رویکرد میان-رشته‌ای براي مطالعه سیستم‌های زیست‌محیطی فراهم می‌کند كه بر اساس اثرات عملكرد انسان بر اکوسیستم‌های خشک‌زی و آب‌زی، و گسترش ایده‌ها و طرح‌هایی برای احیای این اکوسیستم‌هاست.
مطلب قبلي: تاکسی فضایی   مطلب بعدی: آیا طبیعت غیرطبیعی است؟ - بخش نخست


 

 

پژوهش‌هاي زیست محیطی، علمي است شامل طیف گسترده‌ای از رشته‌های علمي كه بر اساس محیط طبیعی با هم گروه بندی شده‌اند. این علوم عبارتند از: اجزای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی.


علوم زیست محیطی، یک رویکرد میان رشته‌ای براي مطالعه سیستم‌های زیست محیطی فراهم می‌کند كه بر اساس اثرات عملكرد انسان بر اکوسیستم‌های خشک‌زی و آب‌زی، و گسترش ایده ها و طرح‌هایی برای احیای این اکوسیستم‌هاست.

 

رایج ترین روش مطالعه علوم زیست محیطی آنست که از طریق کار فردي یا طراحی گروهي کوچک بر کارهاي منتشر شده از دیگر دانشمندان در سراسر جهان بدست مي‌آيد.


پژوهش‌های زیست محیطي در میان بسیاری از علوم میان رشته‌ای مختلف، معمولا برای تولید یک هدف انجام شده است.


از آنجا که بسیاری از مسائل محیط زیست با مسائل مربوط به فعالیت‌های انسانی سر و كار دارد، مطالعه اقتصاد، قانون و علوم اجتماعی اغلب در رابطه با علوم زیست محیطی استفاده می‌شود. دانشمندان محیط زیست نیز به برنامه‌ریزان براي گسترش و ساخت ساختمان‌ها و ديگر ماژول‌ها، در جهت کمک به منابع سودمند آب و استفاده کارآمد از زمین ياري مي‌رسانند.


 
علوم زیست محیطی با طیف گسترده ای از مسائل از جمله: تغییرات آب و هوایی، حفاظت از محیط زیست، تنوع زیستی، کیفیت آب، خاک و آلودگی آب‌های زیرزمینی، منابع طبیعی، مدیریت مواد زائد، توسعه، کاهش فاجعه، و آلودگی‌های گوناگون سر و كار دارد. با آنکه محیط زیست به قدمت علمي كه در اطراف ما وجود دارد، مورد مطالعه قرار گرفته، اما تنها اخيرا (1960 و 1970) به يك جریان اصلی تحقیق علمی فعال تبدیل شده است. رشد آگاهی عمومی از مسائل زیست محیطی و نیاز به اقدام، عامل رشد علم محیط زیست، به صورتي است كه امروزه داريم.

 

وابستگي علوم زیست محیطی به اتمسفر، در بررسی آثار لایه گازی خارجی زمین و رابطه آن با سیستم‌های دیگر است. علوم جوی از مطالعات هواشناسی، اثر گازهای گلخانه‌ای، مدل‌سازی پراکندگی جوی آلاینده‌های موجود در هوا، پدیده انتشار صدا مربوط به آلودگی صوتي و حتی آلودگی نوری تشکیل شده است.


سایر علوم محیطی عبارتند از: شیمی محیط زیست، زمین شناسی محیط زیست، علوم خاکي محیط زیست و پدیده‌های آتشفشاني. همچنين گاهی اوقات می‌توان آب‌شناسي و اقیانوس‌شناسی را به علوم زیست محیطی مرتبط دانست.

 

 

اغلب و در کاربرد رایج، علوم زیست محیطی و اكولوژي را در ارتباط با یکدیگر استفاده می‌كنند اما به لحاظ فنی، اكولوژي يا محیط زیست تنها به مطالعه موجودات زنده و فعل و انفعالات آنها با یکدیگر و با محیط زیست اشاره دارد. اکولوژی می تواند به عنوان یک زير مجموعه از علوم زیست محیطی در نظر گرفته شود، که می‌تواند صرفا شیمیایی و یا مسائل مربوط به بهداشت عمومی باشد که مورد مطالعه بوم شناسان قرار نمي‌گيرد. همپوشانی قابل توجهی بین کار بوم‌شناسان و سایر دانشمندان علوم زیست محیطی وجود دارد.


* مشاغل در ارتباط با علوم زیست محیطی

 

چنانچه علاقه‌منديد تا خارج منزل را با تفكري حرفه‌اي سپري كنيد، به فرصت های فراوان و برنامه های کالج‌ها و مراكز علمي بزرگ دنيا نگاهي بيندازيد كه برای نگه داشتن رابطه‌ي شما با جهان طبیعی به وجود آمده‌اند. برنامه هایی که مهارت‌هایي در فضای باز، مانند سفرهای بیاباني تابستان را آموزش می‌دهند و تجارب ارزشمندی برای برنامه ریزی شغلی در آینده هستند. بسیاری از کارفرمایان مرتبط با محیط زیست این مهارت ها را به عنوان معیارهای استخدام در نظر مي‌گيرند.

 

روند فرصت های شغلی در حال حاضر، نشانگر کمبود کارگر براي مشاغل محیط زیست و منابع طبیعی در آینده است. هیچ زمینه شغلی دیگري، انعطاف پذیری لازم را برای داشتن یک تفاوت حرفه‌ای در جهان ارائه نمی‌دهد، در حالي که بهره گیری از فواید سلامتی را بايد در خارج از منزل جستجو كرد.

 

با علاقه‌ي رو به رشد در حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست و مشاغل بهداشت حرفه‌اي و توسعه پایدار در این بخش كه در گستردگي و تنوع همچون خود زمین است، به متخصصاني برای درک بهتر اينکه اکوسیستم‌ها چگونه با هم کار می کنند، ارزیابی اثرات زیست محیطی، ایجاد برنامه های مدیریت، آموزش عمومی، و توسعه و مدیریت جوامع سالم نیاز خواهد بود.


در اينجا به برخي از اين مشاغل اشاره مي‌كنيم اما به یاد داشته باشید كه این نمونه‌ها تنها ایده‌اي برای شروع به شما مي‌دهد.


برخی از فرصت های شغلی، هنوز اختراع نشده است!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کشاورز
تکنسین کیفیت هوا
زیست شناس
شیمی دان
برنامه ریز شهر
برنامه ریز حفاظت
بوم شناس
مدیر گردشگری محيط زيست
مطلوبیت/مقبوليت محیطی
بازرسان
مشاور محیط زیست
مربي محیط زیست
دانشمند محیط زیست
مدیر/ پژوهشگر شیلات
متخصص مدیریت آتش
جنگلدار
زمین شناس
متخصص سنجش از راه دور GIS
مشاور ساختمان سازی سبز
متخصص حفاظت از آب های زیرزمینی
تکنسین زباله های خطرناک
معلم علوم دبيرستان
آب شناس
تکنسین ایمنی صنعتی
معمار یا متخصص ساختن مناظر طبیعی نما

برنامه ریز استفاده از زمین
مامور اجرای قانون
زیست شناس جانوران آب شیرین
دانشمند دریايي / اقيانوس شناس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هوا شناس
میکرب شناس
مهندس معدن
تكنسين خدمات پارک ملی
مدیریت / برنامه ریز منابع طبیعی
پارک طبیعي
متخصص فتوگرامتري
متخصص پیشگیری از آلودگی
مشاور ارزیابی املاک
         مهندس کنترل کیفیت
        تکنسین بهسازي ایمنی
        مهندس خورشیدی
مهندس مواد زائد جامد
تست كننده‌ي و حفاظت كننده خاک
نقشه کش/ نقشه بردار
متخصص زهر شناسی
برنامه ریز حمل و نقل
برنامه ریز شهری
اپراتور تصفیه خانه فاضلاب
متخصص کیفیت آب
متخصص منابع آب
هماهنگ کننده آبخیزداری
متخصص تالاب
زیست شناس حیات وحش
مهندس انرژی باد
تكنسين منطقه بندی / تالاب
جانور شناس

مطلب قبلي: تاکسی فضایی   مطلب بعدی: آیا طبیعت غیرطبیعی است؟ - بخش نخست
1392/6/17لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1395/5/17
مـتـن : مطالب جالبی نبود ولی خوب بود
پاسـخ : ممنون از نظرت. مطالب بعدی امیدوارم برات جالب باشه.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1394/3/9
مـتـن : عالی

فرستنده :
صادقی HyperLink HyperLink 1392/9/10
مـتـن : من از زمین شناسی خیلی خوشم می اید وخیلی کنجکاوم اطلاعات بیشتری جمع اوری کنم

فرستنده :
آیدا HyperLink HyperLink 1392/9/10
مـتـن : خیلی ممنونم. یه سایت باحاله

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3428
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3428