توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 جلسه شصت و هشتم
جلسه شصت و هشتم
آخرین قسمت از آموزش طراحی PCB به کمک نرم افزارAltium Designer

 

به نام خدا
با عرض سلام مجدد خدمت دوستان خوبم.
این آخرین قسمت از آموزش طراحی PCB به کمک نرم افزارAltium Designer است. همانطور که می­دانید، در این نرم افزار، شکل نهایی PCB و مسیرهای آن، تماماً به قوانینی بستگی دارد که در هنگام طراحی تعیین می­شوند. در این جلسه هیچ تغییری در طرح نهایی PCB اعمال نمی­شود، و هدف صرفاً بررسی مجدد قوانینیست که در بخش­های مختلف طراحی تعیین شده­اند. ما در ابتدای طراحی از PCB Boar Wizard کمک گرفتیم تا بخشی از قوانین را تعیین کنیم، بعد از آن نیز محدودیت­های در مورد پهنای بعضی از مسیرهای مدار به قوانین اضافه کردیم. برای این منظور از ابزار چک کننده­ی قوانین  (Design Rule checker) یا به اختصار (DRC) استفاده خواهیم کرد.
مراحل زیر را دنبال کنید:
1-   از منوها Design>> Board layers & colors را انتخاب کنید، میانبر{L}. و مطمئن شوید در قسمت System color ، تیک گزینه­ی Show در مقابل DRC Error makers خورده باشد، تا در صورت وجود خطا، DRC ظاهر شود.
2-   از منوها Tools>> Design Rule Check را انتخاب کنید.
3-   همه­ی تنظیمات را به صورت پیش فرض رها کنید و بر روی دکمه­ی Run Design Rule Chek کلیک کنید. DRC اجرا می­شود و فایل گزارش عملکرد آن باز می­شود. همچنین نتیجه­ی عملکرد نیز در پنل Message نمایش داده می­شود. بر روی فایل PCB کلیک کنید و صفحه­ی PCB باز گردید. اگر دقت کنید می­بینید قسمت پایه­های ترانزیستورها به نشانه­ی بروز خطا، سبز رنگ شده است.
4-   به خطاها در پنل Message نگاه کنید. این لیست خطاهای PCB است. 4 خطا در مورد عدم رعایت فاصله بین مسیرها(Clearance Constrainte) رخ داده است. در توضیح آمده است که قانونِ حداقل 13mil فاصله بین مسیرها، بین پایه­های ترانزیستورهای Q1  و Q2 نقض شده است.
5-   بر روی خطاها دبل کلیک کنید تا بر روی محل خطا روی PCB زوم شود.
به صورت معمول، ما قوانین را در ابتدای طراحی و بدون توجه به محدودیت­های فیزیکی المان­های مدار طراحی می­کنیم. اجازه دهید اول خطا را تحلیل کنیم و سپس قوانین فعلی فواصل مسیرها را بررسی می­کنیم تا بفهمیم مشکل از کجاست و چگونه باید رفع شود.
برای فهمیدن فاصله­ی واقعی بین پایه­های ترانزیستور، مراحل زیر را طی کنید.
1-   بر روی ترانزیستور Q1 توسط کلید Page Up  زوم کنید.
2-   از منوها Report>> Measure Primitives را انتخاب کنید. این ابزار به ما این قابلیت را می­دهد تا فاصله­ی بین هر دو چیزی را در مدار اندازه­گیری کنیم.
3-   نشانگر ماوس را بر روی وسط پایه­ی سمت چپ ترانزیستور قرار دهید و کلیک کنید. از آنجا که در آن ناحیه هم یک مسیر وجود دارد هم یک پایه­ی ترانزیستور، یک لیست باز می­شود که شما انتخاب کنید کدام یک مد نظرتان است. پس بر روی pad Q1-3 کلیک کنید تا پایه­ی سوم ترانزیستور انتخاب شود.
4-   حالا باید فاصله­ی این پایه تا پایه­ی مجاور سنجیده شود. مجدداً همین روند را برای پایه­ی مجاور تکرار کنید. می­بینید صفحه­ای به شکل زیر باز می­شود:
که بیان می­کند فاصله­ی 2 شي مورد نظر 10.63mil است.
5-   ok را بزنید تا پنجره بسته شود سپس Esc را بزنید. و حالا {V,F} را بزنید.
حالا باید ببینیم در قوانین حداقل فاصله را چند mil تعیین کرده­ایم. مراحل زیر را دنبال کنید:
1-   از منوها Design>> Rules را انتخاب کنید. حالا بر روی شاخه­ی Electrical دبل کلیک کنید و از آن Clearance را انتخاب کنید.و مجدد Clearance را انتخاب کنید تا صفحه­ی مربوط به تنظیمات حداقل فاصله(Clearance) باز شود.
در قسمت پایین این صفحه فقط یک قانون درج شده است که بیان می­کند حداقل فاصله برای تمام مسیرهای بورد 13mil است. همانطور که الان در بالا دیدیم، فاصله­ی بین پایه­های ترانزیستور کمتر از این عدد است، در نتیجه با اجرای DRC، در این ناحیه­ی خطا اعلام شده است.
ما می­دانیم فاصله­ی بین پایه­های ترانزیستور کمی بیش از 10mil است، پس ما می­توانیم قانون جدیدی برای فقط برای ترانزیستورها تعریف کنیم که حداقل فاصله­ی مجاز در آن 10mil باشد.
2-   دوباره بر روی شاخه­ی Clearance کلیک راست کنید و New Rule را انتخاب کنید تا قانون جدید را تعریف کنیم.
3-   بر روی قانون جدید با نام Clearance_1 کلیک کنید تا تنظیمات آن را انجام دهید. در قسمت پایین صفحه قسمت Constraints عدد 10mil را وارد کنید.
4-   حالا باید حوزه­ی اعمال این قانون جدید تعیین شود.
از کادر بالای صفحه بر روی Query Builder کلیک کنید. حالا از قسمت Conditions گزینه­ی Associated With Footprint را انتخاب کنید.
حالا لیست همه­ی فوت پرینت­های موجود در مدار در کادر مجاور آورده شده است. از این کادر فوت پرینت مربوط به ترانزیستور با نام T0-92A را انتخاب کنید. سپس Ok را بزنید.
5-   حالا Ok را بزنید، می­بینید که دیگر پایه­های ترانزیستور سبز رنگ نیستند.
6-   اگر مجدداً DRC را اجرا کنید می­بینید که دیگر هیچ خطایی در پنل Message نشان داده نمی­شود.
7-   پروژه را Save کنید.
روند طراحی PCB  شما هم اکنون به پایان رسیده است و آماده­ی تولید است.
کافیست پوشه­ای که در آن فایل­های پروژه راSave  کرده­اید در اختیار شرکت­های سازنده­ی PCB قرار دهید تا PCB را ظرف مدت چند روز ساخته و به شما تحویل دهند(مهم، فایلی است که پسوند آن .PcbDoc است).
بسته به نوع PCB شما، هزینه­ی ساخت آن تغییر خواهد کرد. ساده­ترین نوع ساخت، PCB های یکرو هستند. بعد از آن PCBهای دورو هستند که هزینه­ی ساختشان کمی بیشتر می­شود.
اگر بخواهید می­توانید از سازنده در خواست کنید برای شما روی PCB چاپ سبز نیز بزند. چاپ سبز یک لایه­ی شفاف روی مدار شما می­کشد تا از مسیرهای آن در برابر خراش­های سطحی و... جلوگیری کند. هزینه­ی این عملیات نیز مجدداً برای PCB شما بسته به اندازه­ی آن محاسبه خواهد شد.
شاد و پیروز باشید.
تا جلسه­ی آینده خدا نگه دار
فراز امیرغیاثوند
 
1390/6/15 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما