جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 20 عضو زائد بدن
20 عضو زائد بدنمشاهده‌ي علمي
بیست قسمت از بدن هست که بر اساس نظریه تکاملی داروین ، باقی مانده از اعضای اجداد انسان هاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقی مانده است...

20 عضو زاید بدن!
بیست قسمت از بدن هست که بر اساس نظریه تکاملی داروین ، باقی مانده از اعضای اجداد انسان هاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقی مانده است در زير به تعدادي از آنها اشاره مي گرد :
ارگان ومرونازال : vomeronasal organ
یا ارگان جاکوبسون که حفره ای است که در پل های بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در انسان عملکردی ندارد. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون را بر عهده دارند.
 عضلات خارجی گوش:
3 عضله هستند که در بخش خارجی گوش واقع شده اند و در سایر حیوانات نظیر خرگوش ها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش را بر عهده دارند. اما انسانها هنوز دارای آن هستند و توسط این عضلات است که بعضی افراد می توانند گوششان را تکان دهند.
دندان عقل:
در انسان های اولیه که مقادیر زیادی از گیاهان را جهت به ئست آوردن انرژی مصرف می کردند داشتن یک جفت اضافه دندان آسیا در هر فک مفید به نظر می رسید اما در انسانهای امروزی که انواعی از غذاها را مصرف می کنند، زیاد ضروری به نظر نمی آید.
 دنده گردنی:
در حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دنده های خود (در بخش گردن) دارند که یه نظر می رسد باقی مانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده می تواند در این افراد مشکلات عروقی و عصبی ایجاد کند.
 پلک سوم
در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشم وجود دارد که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و غبار را از چشم بر عهده دارد. بافی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.
 تکمه یا نقطه داروین :
اگرلبه خارجی لاله گوش خود را لمس کنیدبه یک برجستگی بر می خورید که به نام دکمه داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوش ها قرار دارد و وظیفه فوکوس صدا های دور را بر عهده دارد.
 عضله زیر ترقوه:
عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و از دنده اول به ترفوه کشیده شده است و در صورتی برای انسان مفید بود که هنوز بر روی 4 پا راه می رفت. البته بعضی از افراد این عضله را ندارند و بعضی نیز یک جفت ازآن را دارند.
 عضله پالماریس(خیاطه):
عضله بلند و نازکی که از زانو به کمر کشیده شده و 89 درصد مردم دارای این عضله هستند. این عضله در جانوران پست تر در آویزان شدن و بالا رفتن از درخت بسیار مهم است. جراحان معمولا این عضله را در جراحی های ترمیمی عضلات برداشته و از آن استفاده می کنند.

عضلات صاف کننده مو :
در بسیاری از جانوران این عضلات که در قاعده مو های بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن مو ها را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند ارآن برای ترساندن مهاجم استفاده کند.
زائده آپاندیس:
یک لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که باقی مانده بخشی از روده جانوران است که وظیفه هضم سلولز غذا(گیاهان) را بر عهده داشته است. اما در انسان بیشتر حاوی گلبول های سفید و غدد لنفاوی است.
 دنده سیزدهم:
در شامپانزه ها و گوریل ها 13 جفت دنده وجود دارد در حالی که در انسانها 12 جفت. اما 8 درصد مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستند که به نظر نمی رسد عملکردی را در آنها ایفا کند.
 عضله کف پا:
به نظر می رسد در جانوران پست تر وظیفه چنگ زدن و قلاب کردن پا ها به شاخه ها را بر عهده داشته است.اما در انسان کمی کف پا ها را به پائین خم می کند . در 9 درصد مردم این عضله وجود ندارد.
 انگشت پنجم پا:
در پریمات ها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظیفه چنگ زدن و آویزان شدن از شاخه ها را بر عهده داشته است اما انسان ها احتیاج به انگشتان بزرگ پا دارند تا بتوانند با آنها ایستاده و راه بروند و تعادل خود را حفظ کنند.لذا به نظر می رسد انگشت پنجم نقش اصلی را در این مورد ایفا نکنند.


 عضله هرمی (پیرامیدال):
حدود 20درصد از افراد این عضله مثلثی،کوچک و شبیه کیسه راکه در استخوان شرمگاهی (پوبیس) است ندارند. به نظر می رسد این عضله باقی مانده ای از کیسه در جانوران کیسه دار باشد.
 استخوان دنبالچه (کوکسیس):
مجموعه چند مهره به هم جوش خورده کوچک که در انتهای ستون مهره ها واقع شده و در پستانداران دیگر رشد یافته تر است (دم) و وظیفه حفظ تعادل و ارتباط را بر عهده دارد. اما در انسان نقشی را بر عهده ندارد.
 سینوس های اطراف بینی:
به نظر می رسد در انسانهای نخستی این سینوسها سرشار از مخاط بویایی بوده تا به این ترتیب حس بویایی آنها را تقویت کرده و آنها را از خطرات حفظ کند. اما نقش آنها در انسان امروزی شکل دهی به صورت،گرم کردن هوای ورودی به ریه ها و سبکتر شدن سر می باشد. التهاب این سینوس ها باعث سینوزیت می شود.

1387/11/5لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/3/10
مـتـن : با این مطالب مخالفم هیچ عضوی در بدن بی حکمت خلق نشده

فرستنده :
بهروز گل چای HyperLink HyperLink 1391/3/10
مـتـن : به عنوان یک پزشک و با سابقه چندین سال تدریس درس اناتومی برای دانشجویان پزشکی چندین اشتباه واضح علمی را می توانم یاداور شوم:
سینوس های اطراف بینی یا پارا نازال وظیفه تنظیم تلورانس صدا و نیز سبک کردن جمجمه را دارند و اگر این سینوس ها توپر شوند گردن انسان قادر به تحمل وزن سر نمی باشد.
انگشت پنجم پا وظیفه تنظیم قوس کف پایی را دارد
عضلات کف پا نقش جمع کردن و حرکات ابداکشن و اداکشن انگشتان پا را دارند
اپاندیس نقش دفاعی در دستگاه گوارش و تولید ایمنوگلوبولین و نیز به عنوان پایگاه استقرار لنفوسیت هاو سلول های دفاعی است
عضله پالماریس در ساعد قرار دارد و عضله خیاطه در قدام ران!و هر دوعضله دارای عمل مشخص هستند.
دنده گردنی یک حالت پاتولوژیک می باشد نه فیزیولوژیک.
و....
لطفا در قرار دادن مطالب و نام پست دقت بیشتری بفرمایید.
پاسـخ : ممنون از حُسن توجهي كه داري به مطالب

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4471
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4471