جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 آتش رنگی
آتش رنگیمشاهده‌ي علمي
روشهای رنگی کردن شعله‌های آتش با استفاده از مواد شیمیایی در دسترس و روش کار

 

من میدانم تنها کسی نیستم که مجلات و روزنامه‌های قدیمی را می‌گشتم برای پیدا کردن صفحه‌های بسیار رنگی و انداختن آن‌ها به درون آتش برای ایجاد شعله‌های رنگی. این روش رنگی کردن آتش، با اینکه جالب است اما گاهی موفق و گاهی ناموفق است. آیا تا به حال خواسته‌اید که بدانید چگونه با یک روش قابل اطمینان آتش را رنگی کنید؟ من یک لیست از مواد رنگ‌زا و دستورالعمل‌های ساده برای استفاده از آن‌ها تهیه کرده‌ام. در زیر بعضی از گزینه‌های موجود را با هم بررسی می‌کنیم:

·         انداختن رنگ‌زاهای خشک به درون شعله‌های آتش.

·         ماده‌ای را که می‌خواهیم بسوزانیم (چوب) را در یک محلول الکل و مواد رنگزا غوطه‌ور سازیم.

·         ماده‌ای را که می‌خواهیم بسوزانیم را در یک محلول آبی از مواد رنگزا غوطه‌ور سازیم و بگزاریم تا خشک شود.

·         بلوط یا خاک اره و یا چوب پنبه را همراه با رنگزاها آماده کنیم.

در حالت کلی، درصد مشخصی برای مخلوط کردن ماده‌ی رنگزا با الکل و آب وجود ندارد. به مقداری پودر اضافه کنید که کاملا در مایع ما حل شود (به صورت تقریبی می‌شود 225 گرم پودر در مقابل 3.78 لیتر آب). سعی نکنید رنگ‌ها را با هم مخلوط کنید – در صورت انجام این کار احتمالا به همان رنگ زرد عادی شعله می‌رسید. اگر یک آتش با چند رنگ می‌خواهید، از بلوط‌های مختلف استفاده کنید که هر کدام با یک رنگزا پوشانده شده‌اند، یا یک مخلوط از خاک‌ اره‌های با رنگ‌های متفاوت به آتش بپاشید.

چگونه بلوط‌ها یا خاک اره را آماده کنیم

بسیار آسان است! یادتان باشد که فرایند را برای هر رنگ جداگانه انجام دهید. می‌توانید بلوط‌های خشک یا خاک اره با رنگ‌های مختلف را بعدا مخلوط کنید.

1.     درون یک سطل آب بریزید. به مقدار کافی آب بریزید تا بتواند بلوط‌ها، خاک اره یا چوب پنبه‌ را خیس کند. اگر از ماده‌ی رنگزای مایع استفاده می‌کنید مستقیما به سراغ مرحله 3 بروید.

2.     رنگزا را به آب اضافه کرده و به هم بزنید تا جایی که رنگزای بیشتری حل نشود. برای خاک اره یا چوب پنبه، می‌توانید همچنین مقداری چسب مایع اضافه کنید، که باعث می‌شود ذرات به هم بچسبند و تکه‌های بزرگتری ایجاد شوند.

3.     بلوط‌ها، خاک اره، یا چوب پنبه را اضافه کنید. مخلوط کنید تا یک روکش روی آن‌ها ایجاد شود.

4.     بگزارید که مواد در مخلوط رنگزا برای چندین ساعت یا یک شب غوطه‌ور بمانند.

5.     تکه‌ها را بیرون بیاورید تا خشک شوند. اگر لازم بود، بلوط‌ها بهتر است در یک کاغذ یا یک کیسه مشبک قرار داده شوند. می‌توانید خاک اره یا چوب پنبه را روی کاغذ بریزید، که باعث می‌شود آن هم شعله‌های رنگی ایجاد کند.

چگونه چوب‌ها را آماده کنیم

مراحل 1 و 2 در بالا را انجام دهید و همچنین چوب‌ را در مخزن حرکت بغلتانید. (مخزن بزرگ، چوب کوچک) یا به شیوه دیگر مخلوط را روی چوب‌ها بریزید. از دستکش آشپزخانه یا دستکش‌های دیگر برای محافظت دست‌های خود استفاده کنید. بگزارید تا چوب‌ها خشک شوند. اگر اگر از روزنامه لوله شده به جای چوب استفاده می‌کنید می‌توانید ابتدا کاغذ را به رنگزا آغشته کنید و سپس آن را لوله کنید.

نکاتی که باید در خاطر داشته باشید

·         عنصر سدیم مانند شعله‌های زرد عادی می‌سوزد. حضور این عنصر می‌تواند رنگ‌های دیگر را واضح‌تر کند. اگر مخلوط خشکی از مواد رنگزا یا بلوط‌ها/خاک اره رنگی تهیه می‌کنید، از استفاده از رنگزایی که در آن سدیم به کار رفته خودداری کنید.

·         اگر از رنگزاهای پایه الکل استفاده می‌کنید: به یاد داشته باشید که الکی اشتعال پذیر است. اگر اجازه ندهید که قبل از استفاده بخار شود، مایع شما تاثیر کمتری خواهد گزاشت. ضمنا با احتیاط از این ماده استفاده کنید!

·         شعله‌های آتشی که برای غذا استفاده می‌کنید را رنگی نکنید! درست است که رنگزاها رنگ‌های زیبایی ایجاد می‌کنند اما می‌توانند همچنین غذا را سمی کنند.

·         مواد رنگزا را از دسترس بچه‌ها دور کنید و به دلیل مواد شیمیایی احتمالا خطرناک در آن‌ها با احتیاط از آن‌ها استفاده کنید. هر گونه هشداری که روی برچسب محصول قرار دارد را بخوانید و به آن عمل کنید.

 

اکنون لیستی از مواد رنگزا را در زیر به شما معرفی کرده‌ایم. بیشتر آن‌ها در فروشگاه‌های مواد غذایی یا فروشگاه‌ محصولات خشک، در قسمت مواد تمیز کننده و شوینه پیدا می‌شوند. برای سولفات مس به تجهیزات استخر مراجعه کنید. پتاسیم کلرید بعنوان یک ترکیب نمکی استفاده می‌شود و می‌توان آن‌ را در قسمت ادویه‌جات پیدا کنید. سولفات دومنیزی (epsom salts)، براکس (borax) (فرمول شیمیایی آن به صورت Na2B4O7.10H2O است)، و کلسیم کلرید را می‌توان در قسمت مواد تمیز‌کننده و شوینده یافت. مابقی، شامل استرانسیم کلرید، می‌توانند در فروشگاه‌های مخصوص مواد آتش‌ بازی یافت شوند.

رنگزاهای شعله

ماده شیمیایی

رنگ

لیتیم کلرید

ارغوانی

استرانسیم کلرید یا نیترات استرانسیم

قرمز

کلسیم کلرید (پودر کلر یا رنگبری)

نارنجی

سدیم کلرید یا سدیم کربنات

زرد

براکس

زرد مایل به سبز

سولفات مس یا اسید بوریک

سبز

کلرید مس

آبی

3 قسمت سولفات پتاسیم و 1 قسمت نیترات پتاسیم (شوره)

بنفش

پتاسیم کلرید

صورتی

منیزیم سولفات

سفید

 

 

 

 

1390/6/11لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4128
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4128