جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 شوخی با هگزا فلوئورید سولفور
شوخی با هگزا فلوئورید سولفور مشاهده‌ي علمي
احتیاط: با وجود اینکه هگزا فلورید سولفور گاز غیرسمی است، اما هنگام کار کردن با آن مراقب باشید با این گاز مدت طولانی و مستمر کار نکنید تا دچار کمبود اکسیژن و بیهوشی ناشی از کمبود اکسیژن نشوید.
مشاهده علمی شماره 64
مشاهده‌ی قبلی: پلاستیک سبز، دوست طبیعت   مشاهده‌ی بعدی: از بنزوئیک اسید گلوله‌های برف بسازید!!

 

مقدمه


  
هگزا فلوئورید سولفور، گازی غیرسمی و نامرئی است که از هوا سنگین‌تر است و  شما می‌توانید کارهای خارق‌العاده ای با آن انجام دهید. مثلا با تنفس آن صدای شما عجیب و کلفت‌تر می‌شود، یا می‌توانید یک ظرف فلزی بزرگ را با این گاز پر کنید و اجسامی مثل هواپیما یا کشتی کاغذی روی آن شناور کنید که درست مثل این به نظر می‌رسد، آن‌ها در فضا شناور مانده‌اند زیرا این گاز نامرئی است. به عبارت دیگر هگزا فلوئورید سولفور یک گاز آنتی‌هلیوم است چون برخلاف هلیوم که شش برابر از هوا سبک‌تر است، هگزا فلوئورید سولفور شش برابر از هوا سنگین‍تر است.


  

خصوصیات هگزا فلوئورید سولفور 

گازی غیرقطبی، غیرسمی، بی‌بو و بی‌رنگ با فرمول شیمیایی SF6، و ساختار هندسی هشت‌وجهی منتظم، که در دما و فشار اتاق اشتعال‌ناپذیر است. این گاز مانند دیگر گازهای غیرقطبی، انحلال‌پذیری کمی در آب دارد، اما در حلال‌های آلی غیرقطبی انحلال‌پذیر است. چگالی هگزا فلورئورید سولفور 13/6 گرم بر لیتر از سطح دریا است. چگالی هوا تقریبا 14/1 گرم بر لیتر است بنابراین این گاز از هوا شش برابر سنگین‌تر است.

 

 

 

کارهای بامزه‌ای که می‌توان با هگزا فلوئورید سولفور انجام داد


1-    آکواریوم اتاق‌تان را از هگزا فلوئورید سولفور پر کنید، از آن جا که این گاز از هوا سنگین‌تر است بنابراین داخل آکواریوم نشست می‌کند. شما می‌توانید چیزهای درخشنده را بر روی گاز نامرئی شناور کنید، یا قایق و هواپیمایی با ورق آلومینیوم بسازید و آن را داخل آکواریوم غوطه‌ور کنید. حتی شما می‌توانید در یک کار نمایشی با استفاده از یک لیوان، SF6 را به داخل قایق کاغذی ریخته و آن را غرق کنید.

2-    هگزا فلورید سولفور، چگال‌تر از هوا است از این رو، صدا در میان آن آهسته‌تر منتشر می‌شود. بنابراین اگر مقداری از این گاز را تنفس کنید و ریه‌های شما از این گاز پر شود، هنگام صحبت کردن صدای شما عمیق‌تر و کلفت می‌شود.

 


احتیاط: با وجود اینکه هگزا فلورید سولفور گاز غیرسمی است، اما هنگام کار کردن با آن مراقب باشید با این گاز مدت طولانی و مستمر کار نکنید تا دچار کمبود اکسیژن و بیهوشی ناشی از کمبود اکسیژن نشوید.
 

 

کاربردهای هگزا فلوئورید سولفور

 


هگزافلورید سولفور، یک نوع گاز تخصصی است که در پزشکی برای جراحی‌های چشم مانند ترمیم جداشدگی‌های شبکیه و تصویربرداری‌های فراصوت و در صنعت به عنوان گاز ردیاب، دی‍الکتریک و در ترکیب با گاز آرگون به عنوان عایق بین لایه‌های پنجره‌های دوجداره کاربرد دارد. این گاز آن قدر کاربردهای متنوع و فراوانی دارد که شما با کمی جستجو در مراکز فروش گازهای تخصصی می‌‍‌توانید آن را پیدا کنید.


نویسنده: عاطفه قویدست
دانشجوی سال دوم دکتری شیمی آلی
دانشگاه گیلان


 

منبع:
 

 


مشاهده‌ی قبلی: پلاستیک سبز، دوست طبیعت   مشاهده‌ی بعدی: از بنزوئیک اسید گلوله‌های برف بسازید!!

1391/3/1لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4669
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4669